ابتلا به دیابت دو برابر شده است

تحقیق دانشگاهی: نرخ ابتلا به دیابت دو برابر شده است


دیابت نوع دوم با چاقی مفرط مرتبط دانسته می شود

نتایج یک تحقیق دانشگاهی که در نشریه پزشکی "لنست" منتشر شده حاکی از آن است که شمار افراد مبتلا به دیابت (مرض قند) از سال ۱۹۸۰ میلادی تا کنون دو برابر شده است.

محققان امپریال کالج لندن و دانشگاه هاروارد در آمریکا با تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مبتلایان به این بیماری در نقاط مختلف دنیا، و با استفاده از شیوه های آماری به چنین نتیجه ای رسیدند.

در این تحقیق مشخص شد که شمار کلی افراد مبتلا به نوع کشنده دیابت از ۱۵۳ میلیون نفر به ۳۴۷ میلیون افزایش یافته است.

نویسندگان این مقاله در نشریه لنست خواستار تشخیص و درمان بهتر این بیماری به منظور جلوگیری از افزایش تعداد مبتلایان شدند.

البته در بخشی از این مقاله آمده است که این آمار تا ۷۰ درصد به دلیل افزایش طول عمر افراد مبتلا به دیابت حاصل شده است.

بنابر یافته های این تحقیق، افزایش موارد ابتلا به دیابت در جزایر اقیانوس آرام بیشتر مشهود بوده است. در این گزارش آمده که در جزایر مارشال یک سوم زنان به دیابت مبتلا هستند.

مجید عزتی، یکی از محققان امپریال کالج لندن به بی بی سی گفت: "تقریبا در سراسر جهان دیابت در حال تبدیل شدن به یک بیماری عامه و فراگیر است".

آقای عزتی در این مورد می افزاید: "در صورتی که طرح های بهتری برای تشخیص افراد مبتلا به قند خون بالا و کمک به آنها برای کنترل وزن ارائه نشود، دیابت همچنان مشکل عمده سیستم های درمانی در سراسر جهان خواهد بود".

دیابت کنترل قند خون را دچار اختلال می کند، که این موضوع به نوبه خود منجر به آسیب رسیدن به کلیه ها و نابینایی می شود. این وضعیت همچنین بیماری های قلبی و سکته را نیز در پی خواهد داشت.

در میان کشورهای توسعه یافته جهان آمریکا بالاترین میزان شیوع بیماری دیابت را به خود اختصاص داده است.

موارد شیوع این بیماری در کشورهای غرب اروپا نسبتا کمتر است.

این تحقیق که با همکاری سازمان بهداشت جهانی انجام شده نشان می دهد که نرخ ابتلا به دیابت در اکثر نقاط جهان یا افزایش یافته و یا تغییری نکرده است.

همچنین اعلام شده است که هزینه صرف شده برای داروهای مرتبط با دیابت که در حال حاضر50 میلیارد دلار در سال گزارش شده، احتمالا تا سال ۲۰۱۵ میلادی به 63 میلیارد دلار خواهد رسید.

منبع: سایت بی بی سی

بازگشت

/ 0 نظر / 46 بازدید