حافظه CACHE چیست؟

 

حافظه CACHE چیست؟

حافظه ای ویژه ای است که یک نسخه از مقادیر داده ای پر مصرف در آن نگهداری می شود.حافظه cache محتوای نقاطی از RAM که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند همراه با نشانی آنها می باشد، هنگامیکه پردازنده به محلی از حافظه رجوع می کند cache بررسی می شود تا مشخص شود که آن نشانی در آن موجود است یا خیر، چنانچه نشانی مورد نظر در cache موجود باشد داده ها به پردازنده تحویل داده می شوند در غیر این صورت دستیابی معمولی به حافظه صورت می گیرد وقتی سرعت دستیابی به RAM در مقایسه با سرعت ریز پردازنده پایین باشد cache مفید واقع می شود چرا که سرعت دستیابی به آن همیشه بیشتر از سرعت دستیابی به RAM است. دو نوع cache که در زیر به آنها اشاره شده است عبارتند از:

• CACHE L1

نوعی cache که برای بهبود سرعت پردازش در پردازنده های I486 و سطح بالاتر تعبیه می شود. cache L1را که عموما حاوی 8KB است می توان در یک سیکل ساعت خواند، بنابراین در ابتدا این cache جستجو می شود.I486 یک cache L1دارد. پنیتیوم دارای دو cache است که یکی برای برنامه ها ودیگری برای داده ها می باشد.

• L2 CACHE

نوعی cache که متشکل از STATIC RAMمی باشد در مادربردهایی که از پردازنده های I486 یا سطح بالاتر استفاده می کنند. cache L2که عموما 128 کیلوبایت تا یک مگابایت هستد ازDRAMسریعتر است اما از cache L1موجود در تراشه CPU کندتر است. آن را LEVEL2 CACHE نیز مینامند

بازگشت

/ 0 نظر / 142 بازدید